چاپخانه آروین - مرکز چاپ دیجیتال روی CD, DVD, Mini CD, Name Card - چاپ روی سی دی - چاپ روی دی وی دی - چاپ CD - چاپ DVD
 
انتقاد، پیشنهاد و نظرات ارزشمند خود را با چاپخانه آروین درمیان بگذاریدتماس با ما مطالب و موارد مورد نظر خود در سایت چاپخانه آروین را جستجو کنیدجستجو سند چاپی خود را به صورت آنلاین بارگذاری کنیدسفارش آنلاین آموزش ها، راهنمایی ها و مطالب مربوط به چاپ سی دی و لوح فشردهیادداشت ها با برخی از نمونه کارها و مشتریان چاپخانه آروین آشنا شویدنگارخانه با خط مشی و نگرش چاپخانه آروین آشنا شویددرباره ما صفحه اصلی چاپخانه آروینصفحه اصلی
 
 
آگهی

خبرنامه
برای اطلاع از قیمت و تعرفه چاپ سی دی و چاپ دی وی دی به صورت روزانه در خبرنامه چاپخانه آروین عضو شوید.
به ما بپیوندید
به دوستان چاپخانه آروین در Google plus بپیوندید
به دوستان چاپخانه آروین در FaceBook بپیوندید
View Arvin Chap's profile on LinkedIn
برچسب ها
 
یادداشت ها / لوح فشرده چاپ مطالب این صفحه
 
چگونه یک وی سی دی بسازیم

VCD یکی از متداول ترین وسایل ضبط و پخش تصاویر ویدیویی است. دراین مقاله با بررسی ساختار و طرز کار VCD، تجربه ی ساخت یک VCD Player به صورت آزمایشی معرفی می گردد.

1- VCD چیست؟
VCD یا VIDEO COMPACT DISK یک لوح فشرده ویدیویی است در واقع همان CD متداول است که برای ذخیره سازی اظلاعات و صدا استفاده می شود وقتی این CD برای ذخیره کردن فیلم ویدیویی به کاربرده شود به آن VCD گویند.
بر روی هر VCD می تواند حدود یک ساعت فیلم ویدیویی با کیفیت استاندارد ضبط کرد.
با استفاده از یک VCDPlayer می توان فیلم هایی را که به صورت دیجیتال بر روی دیسک فشرده CD (COMPACT DISK) ذخیره شده است پخش کرد و سیگنال ویدیو را در خروجی آن دریافت نمود این سگنال توسط تلویزیون قابل نمایش است.
2- VCD چگونه کار می کند؟
بر روی هر لوح فشرده (CD) یک پوشش بسیار نازک آلومینیوم قراردارد. اطلاعات دیجیتال به صورت فرورفتگی هایی با ابعاد بسیار ریز بر روی این پوشش حک می شود. این کار با استفاده از یک پتو لیزر بسیار ظریف انجام می شود هر دستگا CD - WRITER ادواتی برای ایجاد علامت های 0 و 1 به صورت سوراخ های میکروسکوپی بر روی CD وجود دارد ابعاد این سوراخ ها در حدود 1 تا 6/1 میکرومتر است، در صورتی که می دانیم قطر هر مو بین 100- 80 میکرومتر می باشد!
3- تفاوت VCD و DVD چیست؟
VCD در واقع همان CD متداول است که بر روی آن اطلاعات ویدیویی ضبط شده است. این CDها در بازار با نام های (COMPACT DISK) CD، CD قابل نوشتن CD - R و CD قابل نوشتن و پاک کردن CD- RW عرضه می شوند.
بر روی هر CD می توان اطلاعات دیجیتال، صورت و تصویر ذخیره کرد. هر CD برابر 700 مگابایت اطلاعات در بر دارد که معادل با 000/700 صفحه اطلاعات به صورت متن و 1 ساعت فیلم فشرده شده با فرمت MPEG و با کیفیت استاندارد است.
DVDها شکل جدیدتری از حافظه های نوری هستند و تکنولوژی پیشرفته تری دارد. DVD از نظر ظاهر شبیه به CD است. اما ظرفیت داده های بیش تری را دارد یک DVD تقریباً 7 برابر یک CD ظرفیت دارد. DVDها هم از یک پوشش پلاستیکی با یک لایه طلا استفاده می شود که به وسیله ی یک لایه نازک پلیمر پوشش داده می شوند. در DVD شیارهای حامل اطلاعات بسیار ریزتر بوده و به یک دیگر نزدیک تر هستند. گاه DVD را به صورت دو رو استفاده می کنند که در این صورت دو برابر ظرفیت خواهد داشت. هر DVD تک لایه 7/4 گیگا بایت اطلاعات را ذخیره می کند این میزان ذخیره سازی به اندازه ی دو ساعت فیلم با کیفیت خوب است.
4- یک دستگاه VCDPlayer از چه قسمت هایی تشکیل شده است.
دستگاه VCDPlayer و تبدیل آن ها به سیگنال ویدیویی به کار می رود. این دستگاه از قسمت های اصلی زیر تشکیل شده است:
1-4) اپتیک - در دستگاه (VCD Player) : برای خواندن علایم میکروسکوپی حکّ شده بر روی CD به ادوات نوری بسیار ضعیف و دقیقی مجهز است. این ادوات شامل لیزر مادون قرمز، آینه و عدسی برای متمرکز کردن لیزر بر روی CD و آشکارساز نوری (Photo Detector) می باشد. خروجی آشکارساز تقویت شده و رشته ای از علامت های روشن و خاموش یا 1 و 0 را تولیدمی کند. بخش اپتیک به عنوان یک بسته ی مجزا در بازار قابل تهیه است.
2-4) بورد اصلی (Main Board): سیگنال ها و یا علامت های حاصل از قسمت اپتیک وارد بخشی به نام بورد اصلی (Main Board) می شود در این قسمت یک پردازنده ی بسیار سریع این اطلاعات را که به صورت سریال و یا پیاپی از سطح cd خوانده می شوند به بسته های 8 بیتی و یا 32 بیتی تبدیل می کند این بسته ها شامل اطلاعات زیادی از جمله اطلاعات روشنایی نقاط صفحه ی نمایش هستند. برای افزایش قابلیت ذخیره سازی VCD از فشرده سازی MPEG استفاده می شود. بورد اصلی اطلاعات تصویر را از حالت فشرده به حالت عادی برگردانده و با استخراج سیگنال های صدا (Audio) و تصویر (Video) خروجی های مربوطه را ایجادمی کند.
معمولاً هر بورد اصلی VCD دارای دو خروجی صدا برای باندهای چپ و راست است. به علاوه بورد اصلی یک خروجی تصویر نیز دارد که می تواند یکی از سیگنال های استاندارد برای نمایش تصویر مانند PAL و یا NTSC را تولیدکند. بورد اصلی را نیز می توان به صورت یک قطعه مجزا از بازار تهیه کرد.
ورودی و خروجی های بورد اصلی:
اطلاعات دیجیتال به علاوه منبع تغذیه بین بورد اصلی و بخش اپتیک از طریق یک کابل روبانی ردّ و بدل می شود. این کابل روبانی به رنگ سفید بوده و قابل انعطاف است.
بورد اصلی علاوه بر خروجی های Audio و Video دارای ورودی مادون قرمز نیز می باشد.
از طریق این ورودی می توان فرمان هایی نظیر شروع - پایان - مکث - FF و REW را به وسیله ی یک دستگاه کنترل از راه دور به VCD انتقال داد. این ورودی ها شامل VCC و GND و IR هستند.
3-4) منبع تغذیه (Power Supply): بورد اصلی و نیز بخش اپتیک برای راه اندازی مدارها و نیز موتورها به منابع تغذیه 3/3 ولت - 5 ولت و 12+- ولت نیاز دارند. این ولتاژها باید کاملاً تثبیت شده و دقیق باشند. یک منبع تغذیه کامپیوتر برای تأمین همه ی این ولتاژها کافی است.
منبع تغذیه ی کامپیوتر را می توان به صورت یک قطعه ی مجزا از بازار تهیه کرد. منبع تغذیه به طور استاندارد یک ورودی برق 220 ولت AC دارد. خروجی ها به صورت دسته ای از سیم های رنگی به یک کانکتور متصل است ترتیب داده شده اند. معمولاً سیم سیاه رنگ همان GND و یا مشترک است. سیم های V5، V12+، V12- معمولاً به رنگ های قرمز، زرد و آبی هستند در هنگام اتصال خروجی های منبع تغذیه به بورد اصلی باید دقّت نمود که هر ولتاژ به ورودی مربوطه داده شود. در غیر این صرت ممکن است بورد اصلی و بخش اپتیک دچار آسیب شوند.
5- آخرین پیشرفت ها
1-5) دیسک های Blu - Ray: در آینده ی نزدیک دیسک های جدیدی به نام Blu - Ray به بازار می آید. این دیسک ها با استفاده از لیزر آبی خوانده می شوند. چون لیزر آبی، طول موجی بسیار کوچک تر از لیزر قرمز دارد دیسک های Blu - Ray قابلیت ذخیره سازی حجم بسیار بیش تری از اطلاعات را دارند. هر دیسک تکه لایه Blu - Ray معادل 6 عدد DVD و حدود 40 عدد CD می باشد. دیسک های Blu - Ray را می توان به صورت دورو استفاده کرد که در این صورت 54 گیگا بایت اطلاعات در بر خواهند گرفت.
2-5) پوشش های بسیار سخت: یکی از مشکلات اصلی وسایل ذخیره سازی نوری نظیر CD و DVD آسیب پذیری آن هاست. مواد مورد استفاده برای ساخت این وسایل از جنس پلی کربنات (Polycarbonate) است. این ماده با وجود داشتن خواص اپتیکی بسیار خوب و قیمت پایین از استحکام خوبی برخوردار نیست. همیشه برخورد اشیا تیز و یا مالیده شدن سطوح زبر بر روی CD و DVD خش ایجاد می کند. خش ها سبب می شوند که اطلاعات ثبت شده بر روی آن ها قابل خواندن نباشند.
اخیراً پوشش های بسیار سختی برای سطح CDها و DVDها اختراع شده است. این پوشش ها از ذرات سخت سیلیکا به همراه رزین فلوراین استفاده می شود. این پوشش ها بر روی دیسک های Blu - Ray به کار خواهند رفت.

منبع :  موسسه فرهنگی ادب و دانش
تهيه کننده :  آروین چاپ - چاپ CD ، چاپ DVD
تاريخ درج : ۱۳۹۱/۴/۲۳
تاريخ انتشار : ۱۳۹۱/۴/۳۰
تاريخ انقضا : ندارد
تعداد کل نظرات : 0
 درج نظر
چگونه یک وی سی دی بسازیم
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل :   
متن نظر :  
    

  تعداد نظرات :   0 

یادداشت های مرتبط
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...
تاریخچه پیدایش CD وDVD
اضافه شده توسط: آروین لوح پرداز تاريخ درج: ۱۳۹۰/۹/۳۰ منبع: مقالات علمی ایران مشاهده
اطلاعاتی در مورد رایت CD
اضافه شده توسط: آروین لوح پرداز تاريخ درج: ۱۳۹۰/۱۰/۱۳ منبع: مقالات علمی ایران مشاهده
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...
 
خدمات چاپخانه
تعداد بازديد ها
تلفن سفارشات
برای سفارش چاپ و تکثیر با ما تماس بگیرید
پرداخت آنلاین
درگاه پرداخت آنلاین چاپخانه آروین
تبليغات

 
   
 
آدرس چاپخانه : تهران، خیابان سهروردی شمالی، روبروی پمپ بنزین، کوچه تقوی، پلاک 51، واحد 1
تلفن سفارشات : 88421768 - 88461390
 

تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

نقشه سایت
پیشنهاد و انتقاد
درباره چاپخانه آروین
قانون جرائم رایانه ای
          سازگار با کاوشگر اینترنت اکسپلورر ping fast  my blog, website, or RSS feed for Free
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت برای چاپخانه آروین محفوظ است.